همه چیز درباره فرش ماشینی

فرش ماشینی ایرانی حدود 50 سال پیش وارد ایران شد. به دلیل تقاضای زیاد فرش در ایران و گرانی فرش دستباف، فرش ماشینی خیلی زود رواج پیدا کرد. تولید انبوه فرش ماشینی از دهه 60 آغاز شده است. چندین کارخانه بزرگ محصولات خود را روانه بازار کردند و همانطور که قبلا ذکر شد به دلیل قیمت پایین و شباهت آنها به فرش دستباف، استقبال خوبی از این فرش ها در بین مردم شد.

فرش ماشینی را می توان از طریق فناوری ها، مواد و تراکم های مختلف فرش ساخت. یکی از محبوب ترین فرش های ایران از اکریلیک است. اکریلیک شباهت زیادی به الیاف طبیعی (پشم) دارد، دوام و کیفیت بالایی نسبت به سایرین دارد و آن را به یک پارچه فرش خوب تبدیل می‌کند، اگرچه فرش‌های اکریلیک کمی گران‌تر از سایر انواع فرش هستند.

علاوه بر فرش های 100% اکریلیک، ترکیب اکریلیک و پشم/پلی استر نیز رایج است. پشم‌های طبیعی گران‌تر از الیاف مصنوعی هستند، بنابراین در فرش‌های ماشینی کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. الیاف مصنوعی دیگری که در فرش ماشینی یزد استفاده می شود پلی استر (ابریشم مصنوعی) و پلی پروپیلن است.

پلی استر ظاهری براق به فرش می دهد و آن را شبیه فرش های ابریشمی می کند و از آنجایی که دارای پرز (پرز) کم مانند فرش های اکریلیک و پشمی است، با وجود ماندگاری کمتری در بین برخی افراد محبوبیت بیشتری پیدا کرده است.

رید (شین) و تراکم
دو عامل مهم دیگر در فرش ابریشم ماشینی تراکم و شین هستند. شین (نی) به تعداد گره ها در هر متر مربع از عرض فرش اطلاق می شود. مثلا فرشی با شین 1000. در فرش 3*4 متر مربع دارای عرض فرش 3000 گره می باشد. تعداد گره‌های عرض جغرافیایی توسط شین‌های فلزی بافندگی فرش تعیین می‌شود. تراکم نیز به تعداد گره ها در هر متر مربع از طول فرش اطلاق می شود. به طور کلی تعداد گره های طول جغرافیایی بیشتر از گره های عرض جغرافیایی است. همانطور که در فرش 2000 تراکم و ابعاد 2*3 طول فرش 6000 گره است.
فرش ماشینی شینس هر چه تراکم و تراکم بیشتری داشته باشد بیشتر به فرش دستباف شباهت دارد.

ماندگاری
فرش های ماشینی بسته به الیاف و نحوه نگهداری آن ها تا 30 سال عمر می کنند. جلوگیری از خیس شدن این فرش ها و شستشوی صحیح آنها باعث افزایش طول عمر می شود.

الگوها
نقش‌های قالی‌های ماشینی قبلاً از قالی‌های دست‌بافت الهام گرفته می‌شد که اصرار بر مدال و گوشه ترنج، لچک و هشیه بود. با گذشت زمان و تغییر ذائقه و علاقه مردم به همراه واردات فرش از بلژیک، ترکیه و برخی کشورهای دیگر، نقوش فرش ماشینی نیز تغییر کرد. طرح های مدرن از جمله اشکال هندسی، اشکال هنری و شخصیت های کارتونی این روزها محبوبیت بیشتری پیدا کرده اند. اگرچه فرش‌های ماشینی با طراحی مدرن رو به گسترش است، اما طرح‌های سنتی به‌ویژه طرح‌های قالی‌های دستباف شرقی مشتریان خاص خود را دارد.
طرح های اصیل ایرانی در سراسر جهان شناخته شده است. طرح هایی مانند هریس چالشتر و غیره.

فرش ماشینی مشهد
علاوه بر فرش‌های ماشینی سنتی که با استانداردهای دستبافت تولید می‌شوند، فرش‌های ماشینی مدرن با اشکال، نقش‌ها و کیفیت‌های متنوع تولید می‌شوند. به عنوان مثال، قالیچه های پشمالو، فرش هایی با الیاف بلند و نامرتب هستند و برای دکوراسیون مدرن در مکان های خاص استفاده می شوند.

  • منابع:
  1. All About Machine-woven carpets
  • تبلیغات:
  1. پارچه کتان دارای تاریخچه غنی است
  2. همه آنچه باید در مورد گل یاس بدانید
  3. فروشنده انواع آب انار ارگانیک
  4. قیمت روز جوجه شترمرغ در اصفهان

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.